KELLELE SOBIB SAKSA LAMBAKOER?

 

 ratsumestarin drago    heleros qwinto

 Tööliini saksa lambakoer Ratsumestarin Drago

 

 Näituseliini saksa lambakoer Heleros Qwinto

 


Kuigi saksa lambakoer on populaarsemaid koeratõuge maailmas, tuleb tema omamisse suhtuda vastutustundlikult ning arvestada, et tegemist on koeraga, kelle energia ning töötahe otsib rakendust, kes vajab aktiivset, õiglast, nõudlikku peremeest ja kindlasti ka koolitamist.

 

Tänapäeval on saksa lambakoera aretus lahknenud 2-ks erinevaks suunaks: aretatakse eraldi näituseliini ja tööliini saksa lambakoera.

- Näituseliin: aretuses pööratakse tähelepanu eelkõige koera välimikule. Näituseliini koerte kasukas on enamasti säravate värvidega: oranzikas-beezikat põhivärvi täiendab süsimust „sadul". Nende seljajoon on kaunilt kaarduv ja nad suudavad näituseringis head liikumist näidata. Näitustest huvitatud inimestel tasub endale saksa lambakoer võtta just näituseliinist. 

- Tööliin: aretuses pööratakse tähelepanu eelkõige koera iseloomule. Tööliini koertel on enamasti hästi arenenud instinktid (saagi-ja kaitseinstinkt), nad on keskmisest aktiivsemad ja innukad omaniku heaks midagi tegema.  Need koerad on sirgema seljajoonega, nende värvus on tavaliselt tumehall või must, esineb ka musti beezide või pruunide käppadega koeri. Koolitusest ja koeraspordist huvitatud inimestel tasub endale saksa lambakoer võtta tööliinist.

Eelnev ei tähenda, et näituseliini koeraga ei võiks koerasporti harrastada või tööliini koeraga näitustel käia.  Mingeid piiranguid selles osas ei ole, kõige olulisem on omaniku soov oma loomaga tegeleda.
Aretusnõuded on mõlemale liinile ühised: vajalikud on terviseuuringud, näitusehinne, koolitustulemus ja varrukakatse. Täpsemaid aretusnõudeid vaata siit.
Aretuses on põhimõtteliselt lubatud erinevaid liine ka segada, aga seda tehakse väga harva.
Perelemmikuks sobivad mõlemad liinid, kuid võiks arvestada, et tööliini saksa lambakoer on üldreeglina mõnevõrra aktiivsem loom kui näituseliinidest pärit koer.
Eestis aretatakse mõlemat liini saksa lambakoeri.


Saksa lambakoer ei ole „igamehetõug”
Ta ei ole selleks ja sellisena aretatud. Nagu retriiver pole aretatud kaitsekoeraks või bernhardiin urukoeraks :)
Saksa lambakoer on aretatud eelkõige töötavaks koeraks. Diivanikaunistuseks ta ei sobi, samuti ei tohi piirata tema liikumisvabadust. Arvesta, et selle ülla tõu omamine esitab ka omanikule üsna kõrgeid nõudmisi. Saksa lambakoer vajab väga palju tegelemist; omanikul peaksid soovitavalt olema koerandusealased elementaarsed teadmised või soov neid omandada ja arendada.

Saksa lambakoer ei sünni komissar Rex’ina
Saksa lambakoerale on saatuslikuks saanud tema välimus – kõige „koeram” koer, nagu öeldakse. Võiks öelda, et saksa lambakoerale on karuteene teinud komissar „Rex’i” sari, mis kultiveerib müüti saksa lambakoerast kui sündinud geeniusest. Mida selleks vaja on, et suurt kasvu ja kogu, tugevate tõuomaste instinktidega koera selliseks vormida, nagu helesiniselt ekraanilt näha – sellest ei anna kutsikasoovija endale pahatihti aru.

Kui plaanid võtta saksa lambakoera, mõtle:
- kas Sul on piisavalt aega koeraga tegelemiseks (saksa lambakoer vajab aktiivset eluviisi ja koolitamist, tegevuseta ja igavledes võib ta muutuda probleemseks pahandustetegijaks)
- kas oled piisavalt sportlik ja liikuv (saksa lambakoer esitab omanikule suuremaid nõudmisi kui mõni teine tõug - kaalu, kas Sa ei peaks otsustama mõne „rahulikuma” tõu kasuks)
- kas oled piisavalt õiglane ja kannatlik (saksa lambakoer vajab stabiilse iseloomuga peremeest)
- kas Sul on piisavalt teadmisi, mida seda tõugu koera omamine eeldab (konsulteeri tuttavate saksa lambakoerte omanike, koolitajate või kasvatajatega)

Kui otsustad võtta saksa lambakoera
- vali kutsikas Eesti Saksa Lambakoerte Ühingu poolt soovitatavatest pesakondadest, info siit:

----------------------------------------------------------------------------------

KELLELT NÕU KÜSIDA?

Saksa lambakoera kutsika soetamist ja kasvatamist puudutavate küsimustega pöördu ESLÜ jjuhatuse liikmete poole, nende kaudu jõuab küsimus kompetentseima vastajani.

Üldisemate küsimustega võid pöörduda ESLÜ meiliaadressil info@saksalambakoer.ee

NÕUANDEID loe lisaks siit